Koniec wakacji stawia przed rodzicami wiele wyzwań. Poważnym problemem staje się samodzielna droga dziecka ze szkoły do domu, szczególnie kiedy jest dość małe. Nie zawsze rodzice mogą codziennie odprowadzać i przyprowadzać malca ze szkoły. W pewnym wieku nawet dziecko już tego nie chce. Przed rodzicami pojawia się wtedy problem: co zrobić, aby zadbać o bezpieczny powrót malca ze szkoły. Lokalizator GPS może być dobrym rozwiązaniem!
Już czwartoklasistom nie przysługuje miejsce w szkolnej świetlicy, co prawda mogą zostać po lekcjach w budynku szkoły, ale jest to dla nich i ich nauczycieli dość niekomfortowe. Część rodziców w takim wypadku decyduje się, aby dziecko wracało samo. Jest to jednak duży wysiłek logistyczny, w którym wiele rzeczy trzeba wziąć pod uwagę, aby zapewnić malcowi bezpieczeństwo na drodze.
- TELEFON
Dziecko powinno zawsze mieć włączony telefon. Najlepiej jeśli ma opcję szybkiego dzwonienia na numery alarmowe, oraz do rodziców. Warto powtórzyć malcowi kilka razy, w jakich sytuacjach może zadzwonić na policje, karetkę czy straż, oraz jakie informacje podać.
- PUNKTUALNOŚĆ
Ważnym jest ustalenie dokładnych ram czasowych, w jakich powinno wrócić do domu. Wiadomo, że dzieciom czas mija trochę inaczej niż dorosłym i jest to normalne. Jako dorośli powinniśmy mieć to na uwadze i nie karać dziecka za niepunktualność, tylko w rozmowie wytłumaczyć, z czego te ramy wynikają i czemu rodzice złoszczą się kiedy nie są respektowane.
- ROZMOWA Z OBCYMI
Mimo że nie słyszy się o tym często, porwania dzieci są powszechne.Ważnym jest, aby dziecko nie rozmawiało z obcymi. Tym bardziej jeśli coś mu proponują. Może to być wszystko, a kreatywność złodziei nie zna granic. Od cukierków, po oglądanie słynnych “kotków w piwnicy”, potrafią zrobić wiele, aby zdobyć zaufanie dziecka. Tak ważna jest świadomość i zabezpieczenie malucha na taki wypadek.
- DOBRZE POZNANA DROGA DO DOMU
Wyznacz wcześniej najbezpieczniejszą i najlepiej oświetloną trasę do domu razem z dzieckiem. Dobrym rozwiązaniem może być przejście kilka razy jej z dzieckiem, aby dobrze ją zapamiętało. Kolejnym etapem może być rozmawianie z malcem przez telefon kiedy wraca do domu. To rozwiązanie dobre zarówno dla malucha jak i rodzica. Pierwszy wie, że jest pod kontrolą, czuje się bezpieczniej i może opowiedzieć na bieżąco o ewentualnym zagrożeniu. Rodzic zna dokładne położenie dziecka i może być spokojny o swojego malucha. Innym równie skutecznym rozwiązaniem może być lokalizator GPS. Nie rozproszy on malca na drodze (tak jak może zrobić to rozmowa), a jest na tyle mały i lekki, że nie dociąży plecaka. Rodzic dzięki aplikacji zainstalowanej na swoim smartfonie zawsze wie, gdzie znajduje się jego dziecko. Rozładowany telefon nie będzie problemem, gdyż lokalizator działa aż do 14 dni na jednym ładowaniu!
- ZASADY RUCHU DROGOWEGO
Ustal z dzieckiem podstawowe zasady ruchu drogowego. Większość szkół prowadzi zajęcia z policjantami, ucząc ich bezpiecznych zachowań na drodze, ale mimo to warto co jakiś czas odświeżać pamięć malucha. Zielone i czerwone światło, ruch prawostronny, przechodzenie przez pasy, to fundamenty prawidłowego poruszania się po drodze.
- ĆWICZENIE SYTUACJI NIEBEZPIECZNYCH
Przećwicz z dzieckiem, jak powinno zachowywać się w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Pomoże mu odpowiednio zareagować w sytuacji kryzysowej. Malec powinien wracać miejscami jak najlepiej oświetlonymi i unikać ciemnych zakamarków, parków lub bram. Gdy coś je niepokoi niech od razu dzwoni do rodziców. Pomocne może być również hasło awaryjne, aby w nerwach nie musiało tłumaczyć, co dokładnie się stało. Musi wiedzieć, że jeśli ktoś go napadnie, może głośno krzyczeć i uciekać. To samo dotyczy się zaczepek starszych kolegów czy innych podejrzanych osób.
Rodzice powinni pamiętać, że dzieci do 7 roku życia mogą poruszać się poza miejscem zamieszkania tylko w obecności osoby starszej (po 10 roku życia). Nie gwarantuje mu to jednak bezpieczeństwa. Nawet jeśli nasze dziecko jest typem nieśmiałym, obowiązkowym i niespóźniającym się to ważne jest zapewnienie mu najwyższego bezpieczeństwa. Nie tylko w pierwszych dniach szkoły i przy pierwszych samodzielnych powrotach, ale przez całą edukację, nie tylko podstawową.
Stawiając się w miejscu dziecka, które może czuć się zagubione w „wielkim świecie” łatwiej zrozumieć mechanizmy, które zachodzą u niego w główce. Maluchy są zazwyczaj roztrzepane i nie do końca pilnują swoich rzeczy. Mimo wszystko rodzice mogą (albo są zmuszeni) zdecydować się na jego samodzielny powrót. Jednak nie zawsze w domu musi być osoba dorosła, co generuje większy problem np. z kluczem. Dziecko może czuć się przerośnięte odpowiedzialnością. Co zrobić, aby go nie zgubiło i bezpiecznie wróciło do mieszkania? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich może być chowanie klucza w najmniej widoczne miejsce. Noszenie go na szyi powoduje niebezpieczeństwo uszkodzenia szyi, kiedy ktoś będzie chciał okraść malca. W internecie można znaleźć wiele przedmiotów, w których klucz będzie niewidoczny. Od pasków do spodni, po czapki z daszkiem. Może być to nawet kosmetyczka, z dodatkową kieszenią. Nieodpowiednim miejscem będą z pewnością również wszystkie otwarte kieszenie, z których z łatwością mogą wypaść. Warto od początku uczyć odpowiedzialności, jednak dzięki tym sztuczkom, dziecko poczuje się pewniej.
W dzisiejszych czasach ciekawym rozwiązaniem są lokalizatory GPS, dzięki którym w każdej chwili możemy zweryfikować, gdzie znajduje się nasze dziecko. Dzięki temu rodzice mogą czuć się spokojniej, a malec bezpieczniej. W każdej groźnej sytuacji wystarczy, że malec wciśnie przycisk SOS, przez co zawiadomi pomoc.
Lokalizatorem, który posiada wszystkie te cechy, jest Tracki 3G, czyli lokalizator GPS dla dzieci. Jest bardzo małych rozmiarów, więc nie będzie dodatkowym ciężarem dla pleców. Działa równie dobrze w budynkach jak i w mieście. Czas jego pracy to aż 2 tygodnie na jednej baterii, a baterię można wymienić w każdej chwili, dlatego wymówka, że telefon i lokalizator się wyłączył, będzie mało wiarygodna. Dodatkowo działa w każdym miejscu na Ziemi! Jego koszt to jedynie 139 złotych za bezpieczeństwo dziecka.
Dzieci nie muszą zawsze zachowywać się odpowiedzialnie, więc warto, zanim zdarzy się wypadek lub dziecko będzie kryzysowej sytuacji, zabezpieczyć je przed wszystkimi możliwościami. Polecamy Tracki 3G, dzięki niemu Ty jako rodzic będziesz mógł być spokojniejszy, a twoje dziecko będzie miało większą swobodę i wolność (mimo tego, że będzie pod stałą kontrolą).
No responses yet